تبلیغات
مای سردشت | گرافیک - تفریح و سرگرمی - «صدای من» نخستین دستگاه مترجم زبان اشاره
«صدای من» نخستین دستگاه مترجم زبان اشاره

my voice

موانع ارتباطی زیادی میان ناشنوایان و افراد شنوا وجود دارد که برای شکستن آن از زبان اشاره استفاده می‌شود؛ اما هنوز بسیاری از افراد در حرکات دست و سر آنچنان متبحر نیستند؛از این رو گروهی از دانشجویان دانشگاه هوستون با همکاری یک محقق ایرانی دستگاهی ساخته‌‌اند که می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

این تیم دانشجویی با نظارت دکتر فرخ عطارزاده، دانشیار مهندسی فناوری دانشگاه هوستون دست به ساخت نمونه پیش‌ساخت دستگاه «صدای من» (MyVoice) زده‌اند که به خوانش زبان اشاره و ترجمه حرکات آن به واژگان صوتی می‌پردازد.

این دستگاه اخیرا در میان سایر پروژه‌های دانشجویی موفق به کسب مقام اول در نشست سالانه انجمن آموزش مهندسی آمریکا شده است.

این دستگاه دستی شامل یک میکروفون، بلندگو، تخته موجد صدا،‌ دوربین و مانیتور است.

به محض پردازش حرکات، دستگاه «صدای من» به ترجمه آنها در فضا با یک صدای الکترونیکی می‌پردازد. به همین شکل این دستگاه قادر به ثبت صدای انسان و ترجمه آن به شکل زبان اشاره و نمایش آن بر روی مانیتور دستگاه هم هست.

این طراحان با بررسی چالش‌های پیش‌ روی جامعه ناشنوایان برای ارتباط با دیگران و درک زبان اشاره دست به ساخت این دستگاه زده‌اند.

به گفته محققان، بزرگترین چالش پیش‌روی آنها نمونه‌برداری پایگاه داده‌ای از تصاویر زبان اشاره بود که از ۲۰۰ تا ۳۰۰ تصویر برای هر نشانه برخوردار است.

دکتر عطارزاده می گوید: ما به این همکاری با جامعه از طریق دستگاه «صدای من» که سد میان جامعه ناشنوا و عموم را شکسته است، افتخار می‌کنیم.


نظرات ()
نوشته : مبین محمدزاده | تاریخ : شنبه 1391/03/20 | ساعت : 10:34 ق.ظ