تبلیغات
مای سردشت | گرافیک - تفریح و سرگرمی - آفریقای جنوبی بازگشت رییس جمهوری هائیتی به كشورش را تسهیل می بخشد

آفریقای جنوبی بازگشت رییس جمهوری هائیتی به كشورش را تسهیل می بخشد
پرتوریا - وزیر روابط و همكاریهای بین المللی آفریقای جنوبی روز پنج شنبه اعلام كرد كه شرایط بازگشت 'ژنرال برتراند آریستید' رییس جمهوری سابق هائیتی به كشورش را تسهیل می كند.
به گزارش ایرنا، خانم 'مایته انكوانا ماشابانه' روز پنجشنبه در یك نشست خبری در كیپ تاون گفت: برای دولت آفریقای جنوبی فرقی نمی كند از اینكه رییس جمهوری تبعیدی مایل به ماندن در آفریقای جنوبی و یا رفتن به كشورش باشد؛ اما در هر صورت این دولت با بازگشت او موافق و حاضر است هرگونه تسهیلات لازم برای عملی شدن این مهم را در اختیار او بگذارد.
وی بدون اشاره به اینكه آیا اریستید تا 20 مارس (29 اسفند) یعنی تاریخ برگزاری دومین دور انتخابات مناقشه برانگیر ریاست جمهوری نوامبر (مهرماه) گذشته به كشورش برمی گردد یا خیر، اظهار داشت: دولت آفریقای جنوبی به عنوان میزبان ارسیتید با همه طرفهای صاحب منافع سیاسی و اقتصادی در هائیتی در حال مذاكره است تا بتواند به بهترین نحو ممكن رییس جمهوری تبعیدی را به میهنش بازگرداند.
ژنرال آرستید از زمان قیامهای مردمی كشور در سال 2004 (1383) همه وقت خود را در آفریقای جنوبی بسر برده و بازگشت این بار او به كشورش، بارها با واكنش آمریكا مواجهه شده است.
دولت واشنگتن در طول هفته های اخیر بارها بازگشت رییس جمهوری تبعیدی هائیتی به كشورش را موجب برهم خوردن نظم سیاسی در آن كشور اعلام كرد و آشكارا با این اقدام دولت آفریقای جنوبی مخالفت كرده است.